Internetowi oszuści polują na auto-komisy!

Oszustwa w branży motoryzacyjnej to temat ciągle żywy. Policja co roku odnotowuje setki zdarzeń, w których zainteresowani kupnem samochodu padają ofiarą nieuczciwości. Zjawisko to pogrąża komisy samochodowe. Oszuści wyłudzają od właścicieli autokomisów loginy i hasła do ich kont na jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych, Następnie zaniżają ceny wystawionych pojazdów i zachęcają do wpłacania zaliczek, po czym znikają bez śladu.

Policja zauważyła, że w ostatnim czasie coraz więcej oszustw dotyka uczciwych właścicieli komisów samochodowych. Jeśli Twój auto-komis promuję się w internetowych serwisach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi , przeczytaj uważnie to, co mam Ci do przekazania. Pokażę Ci, do jakich sposobów odwołują się teraz przestępcy tak, byś mógł być na nie wyczulony i zachować wszelkie środki ostrożności.

Bądź czujny, nie daj się nabrać

Dbasz o bezpieczeństwo swoich pieniędzy? Na pewno. Dlatego nigdy nie ujawniasz nikomu danych do swojego konta internetowego, ani numeru PIN do karty kredytowej – to dane dostępne tylko dla Ciebie. Jeśli ktoś prosi Cię o ich udostępnienie, od razu podejrzewasz go o złe zamiary. Tak samo musisz postępować w przypadku swojej strony internetowej. Sieć to szerokie pole do popisu dla oszustów i wyłudzaczy. Bądź czujny i nie daj się złapać w ich pułapkę.

Nie oddaj kontroli

Na czym ona polega? Na całkowitym przejęciu kontroli nad Twoją witryną. Oszuści, którzy ją zdobędą mogą nią w pełni zarządzać. Najczęściej likwidują z niej wszystkie prawdziwe ogłoszenia, a zamieszczają te nieprawdziwe, na które mają się złapać dziesiątki klientów. Co więcej swoje ogłoszenia zamieszczają z wykorzystaniem dodatkowych opcji – wyróżniania czy promowania. Wiesz przecież, że takie opcje są płatne. Ich koszty ponosisz Ty, bo to Ty zarejestrowałeś stronę. Oszuści, którzy zdobędą dostęp do Twojego serwisu, mogą więc wpakować Cię w poważne kłopoty finansowe. Co więcej mogą oszukać wielu Twoich klientów i popsuć Ci opinię w branży.

Początek kłopotów

Co możesz zrobić wobec takiego zagrożenia? Nikomu przypadkowemu nie udostępniaj, żadnych danych do logowania, ani nie loguj się na czyjąś prośbę. Oszuści najczęściej wykorzystują Twoją ufność. Mogą Cię zmylić np. wyglądającym całkiem normalnie mailem. W jego treści zamieszczają prośbę, niby od administratora serwisu, o zalogowanie się do strony. Swoją prośbę tłumaczą np. problemami z wyświetlaniem ogłoszenia. Jeśli spełnisz tę prośbę, tak naprawdę zalogujesz się nie do swojej strony, a do strony specjalnie przygotowanej przez oszustów. Tym samym udostępnisz im swoje indywidualne dane i w tej chwili zaczną się Twoje kłopoty.

Naiwność może Cię zgubić

Będziesz musiał płacić za usługi, których nie zleciłeś, a oszukani klienci rozkręcą w sieci burzę wokół Twojej strony. Wszystkie przestępstwa w opinii kupujących pójdą na Twój rachunek. Czarny scenariusz jest taki, że zostaniesz wyklęty w branży, taki incydent może zupełnie zrujnować Twój wizerunek i na stałe odebrać Ci klientów. Stracisz twarz, interes i pieniądze. Pamiętaj więc, by wszystkie prośby udostępnienia Twoich prywatnych danych traktować nieufnie. Naiwność może Cię zgubić. Zawsze staraj się zweryfikować prawdziwość informacji. Jeśli będzie to niemożliwe – nie miej wątpliwości. Ktoś chce zrobić przekręt Twoim kosztem. Nie ignoruj tego. Powiadom policję, uczul administratora serwisu. Nie daj z siebie zrobić ofiary i zwiększ bezpieczeństwo swojego biznesu w sieci.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.